A világítástechnikában számos kapcsoló fajtával találkozhatunk, melyek funkciója lényegében ugyanaz, felkapcsolni vele egy világító testet. Működésükben és bekötésükben azonban eltérések mutatkoznak, ahogy alkalmazási területükben is. A leggyakrabban használt villanykapcsoló típusok az egypólusú, valamint a kétpólusú villanykapcsoló. Mi a különbség a két kapcsoló között? Hogyan működnek? És hogyan történik az egypólusú és a kétpólusú kapcsoló bekötése? Ezekre a kérdésekre adunk választ ebben a cikkünkben.
Hogyan működik az egypólusú villanykapcsoló?
Az egypólusú villanykapcsoló a leginkább elterjedt villanykapcsoló fajta. Egy billentyűvel rendelkezik, és az áramkörben csak a fázis vezetőt szakítja meg, illetve zárja, attól függően, hogy éppen fel-, vagy lekapcsolt állapotban van a lámpa. Gyakran nevezik még 101-es villanykapcsolónak is, de elterjedt neve még az egysarkú villanykapcsoló is.
Mikor szükséges az egypólusú villanykapcsoló bekötése?
Az egypólusú villanykapcsoló szinte biztosan megtalálható minden háztartás elektromos hálózatában. Arra szolgál, hogy egy, vagy akár több világító testet üzemeltethessünk egy helyről. Jellemzően kisebb helyiségek világítására szolgál, ahol nem szükséges, hogy több helyről működtethető legyen a világítás és csak egy bejáratuk van. Ilyen kisebb szobák a teljesség igénye nélkül a gardróbok, kisebb tárolók, wc-k, konyhák, íróasztal fölé kiépített világítás, mosogatók megvilágítása, kis alapterületű hálószobák, kamrák, stb.
Mikor szükséges a kétpólusú villanykapcsoló bekötése?
A kétpólusú villanykapcsoló, másnéven a 102-es kapcsoló, vagy kétsarkú kapcsoló kívülről nézve teljesen megegyezik az egypólusúval. Mindkettő egy kapcsoló billentyűvel rendelkezik,működése és felhasználási köre azonban eltérő.
A kétpólusú villanykapcsoló nem csak a fázis vezetőt szakítja meg, vagy zárja, hanem a nulla vezetőt is. A kétpólusú villanykapcsoló bekötése olyan helyeken szükséges, ahol rendszeresen, vagy időszakonként nedves környezet fordulhat elő, vagy előírás, hogy a nullavezető is megszakításra kerüljön lekapcsoláskor.
A kétpólusú kapcsoló bekötése szintén csak kisebb helyiségek esetében javasolt, ahol nem szükséges több helyről üzemeltetni a világítást. Ilyen helyiség többek között a fürdőszoba, zuhanyzó, és minden egyéb olyan helyiség, ahol elvárás, hogy a nulla vezető is megszakításra kerüljön a világítás lekapcsolásakor.
Ha több helyről szükséges egy világítást kapcsolni, alternatív kapcsolást lehetővé tevő keresztkapcsolókat kell bekötni. Ilyen helyiségek jellemzően a folyosók, lépcsőházak, a nagyobb szobák, stb. Minden egyéb esetben az egypólusú, vagy a kétpólusú villanykapcsolók bekötésének általában nincsen akadálya.
Egypólusú villanykapcsoló bekötése és kétpólusú villanykapcsoló bekötése különbségek
Az egypólusú és a kétpólusú villanykapcsoló bekötésének lépései megegyeznek. Bekötés szempontjából lényegi különbség nincs a két kapcsoló típus között, mindkettő egyforma.
Mielőtt nekilátunk a kétpólusú vagy az egypólusú villanykapcsoló bekötésének, fontos a megfelelő fajta kapcsolót kiválasztani. Mind a kettő fajta alapvetően kétféle kivitelben készül, a falra szerelhető és a falba süllyesztett kivitel. Ennek, valamint az alkalmazás helyszínének figyelembevételével kell kiválasztani a megfelelő típust.
Nedves környezet esetén különösen fontos, hogy figyelembe vegyük az érintésvédelmi szabályokat, így különösen a kapcsoló IP jelölését. Az IP jelölés egy szabvány, amely az elektromos szerelvények, valamint annak a külső burkolatának a vízzel szembeni ellenálló képességét jelöli. Több fokozata van, annak függvényében, hogy hol kerül alkalmazásra a kapcsoló.
Bármelyik fajtára is van szükség, célszerű a magasabb árú, minőségi darabokat választani, mert az olcsó kapcsolók hamar elromolhatnak, a minőségi termékek viszont hosszú évekig megfelelően működnek. A kapcsolók számtalan megjelenésben kaphatóak, így biztosan megtalálható az, amely a környezetébe leginkább illik.
Egypólusú és kétpólusú villanykapcsoló bekötése lépésről lépésre.
Mint minden villanyszerelési munka esetében, az egypólusú és a kétpólusú villanykapcsoló bekötésénél is mindenek előtt való a biztonságos munkakörülmények megteremtése. A villanyszerelést mindig gumitalpú cipőben végezzük, valamint csak műanyag szigeteléssel ellátott szerszámokat használjunk. Apróságnak tűnhetnek ezek, de életmentők lehetnek, ezért be kell tartani őket.
Első lépésként le kell kapcsolni az áramot. A legbiztosabb megoldás, ha az összes kismegszakítót és a főkapcsolót is lekapcsoljuk, így elméletileg nem lehet áram a vezetékekben. Az áram lekapcsolása után minden esetben meg kell győződni egy fázisceruzával, hogy valóban nincs áram a vezetékekben. Ha erről meggyőződtünk, megkezdhető a villanykapcsoló bekötése.
Régi villanykapcsoló eltávolítása
Ha cserélni kell a kapcsolót, először a régi kapcsolót kell eltávolítani. A műanyag burkolatának leszedése után láthatóvá válik a kapcsoló belseje. Falba süllyesztett kapcsoló esetén karmok tartják a falban a kapcsolót, amelyek szorítását kis csavarokkal lehet lazítani, vagy erősíteni. Amennyiben falon kívüli a kapcsoló, csavarok rögzítik a falhoz, melyeket kioldva eltávolítható a kapcsoló.
Mindkét esetben a csavarok meglazítása után óvatosan kell eltávolítani a kapcsolót, hogy ne sérüljenek a bekötött vezetékek. Ezután a vezetékeket ki kell kötni a kapcsolóból. A vezetékeket csavarok tartják a helyükön, ezeket ki kell lazítani és a kábeleket kihúzni.
Az új villanykapcsoló bekötése
Az új egypólusú vagy kétpólusú villanykapcsoló bekötése lényegében ugyanaz, mint a kikötése, csak visszafelé kell haladni. A kábeleket minden esetben ellenőrizni kell, hogy nincsenek-e megtörve, nem sérültek. Célszerű új csatlakozásokat kialakítani. A régi lecsupaszított vezetéket levágni, és újat készíteni. Ehhez a szigetelést a vezetékekről kb fél cm hosszúságban kell eltávolítani.
A vezetékeket a megfelelő helyekre kell bekötni, fázisvezetőt a fázis csatlakozóba, nullavezetőt a null csatlakozóba, ha van, akkor a védővezetőt, azaz a földelést a földelésbe.
Előbbi kettő felcseréléséből nem történik tragédia, de a földelést csak a földelésbe szabad csatlakoztatni.
A kábelek rögzítésénél ügyelni kell arra, hogy kellően szorosra legyen meghúzva a csavar, de nem legyen túl szoros. Könnyen eltörhetnek a vezetékek, különösen, ha már régebbi a vezetékezés.
Ha a vezetékek a helyükön vannak, vissza kell szerelni a falba, vagy a falra a kapcsolót. Ezután a burkolatot kell visszatenni rájuk, majd visszakapcsolni az áramot és kipróbálni a kapcsolót. Ha minden jól megy, a világítás megfelelően fog működni.
Kétpólusú, egypólusú villanykapcsoló bekötése házilag, vagy szakemberrel?
A villanykapcsoló bekötését akár házilag is el lehet végezni, de a teljes biztonság érdekében minden elektromos hálózatot érintő munkát célszerű szakemberre bízni. Egy villanyszerelő nem csak a munkát végzi el, hanem az esetleges problémákat is észreveszi, amely egy laikusnak nem biztos, hogy feltűnne. Nem csak a munkát végzi el szakszerűen, de felelősséget is vállal arra vonatkozóan, hogy a kapcsoló biztonságosan, rendeltetésszerűen fog működni és nem következik be semmilyen baleset.
Ha új az elektromos hálózat, az első szerelvények bekötését célszerű minden esetben a hálózat kiépítését végző szakemberrel beköttetni, mert így a teljes hálózat biztonságáért ő felel majd. Ha házilag kerülnek bekötésre a kapcsolók, vagy más szerelvények, a felelősség a hálózaton utoljára munkát végző személyt terheli.
Bár az egypólusú és a kétpólusú villanykapcsoló bekötése nem nehéz feladat, de szakszerűtlen bekötéssel áramütés, vagy akár tűz is kialakulhat. Ha a munka elvégzésében nem vagyunk teljesen biztosak, vagy nem igazodunk el a kábelek között, nem tudjuk hova milyen kapcsolót kell bekötni, villanyszerelőt kell hívni!