Az elektromos autózás a környezetvédelem egyik zászlóshajója. Az üzemeltetése során lényegében nem keletkezik károsanyag kibocsátás. Sokan a környezetbarátság miatt váltanak elektromos járműre, de sokakat vonz a belső égésű motoros autókhoz viszonyított, jóval kedvezőbb utazás lehetősége is. Bármelyik megfontolásból is használjon valaki zöld rendszámos autót, az elektromos autó töltése napelemről nem csak környezetkímélő, de pénztárcabarát megoldást is jelent.
Elektromos autó töltése visszatáplálós és szigetüzemű napelem rendszer mellett
Az elektromos autó üzemeltetési költsége a hálózatról töltve is jóval olcsóbb, mint egy belsőégésű motorral hajtott, dízel, vagy benzines autó használata. Az elektromos autó töltése napelemről ezt a jóval kedvezőbb használati költséget képes még tovább csökkenteni attól függően, hogy milyen napelem rendszer került telepítésre.
Az elektromos autó töltése napelemről különösképpen a visszatáplálós rendszer esetén gazdaságos, hiszen az így megtermelt energia bármikor felhasználható. A megtermelt, de fel nem használt áram a hálózatba visszatáplálásra kerül, és évente, vagy havonta elszámolásra kerül a megtermelt és az elfogyasztott különbözet.
A szigetüzemű rendszerek esetén a megtermelt áramot vagy azonnal el kell használni, vagy eltárolni. A tárolás eléggé költséges ahhoz, hogy az autó töltéséhez kellő mennyiséget eltároljuk. Ilyen rendszerek esetén a napelem termelési időszakában való elektromos autó töltés lehet igazán gazdaságos. A legtöbb esetben azonban az autókat az éjszakai órákban töltik, amikor a napelemek értelemszerűen nem tudnak termelni. Amennyiben lehetőség van a szigetüzemű rendszer visszatáplálósra átalakítására, célszerű azt elvégeztetni.
Mennyire éri meg az elektromos autó töltése napelemről?
Egy átlagosnak mondható 3-5 KWp teljesítményű napelem már elegendő lehet akár a teljes háztartás áramigényét ellátni, beleértve az elektromos autó töltését is. Azt, hogy a napelem rendszer képes-e biztosítani a szükséges áram mennyiséget, nagyban befolyásolják különféle tényezők. Egyrészt befolyásolja a napelem termelési képességét, hogy mennyit süt a nap az adott időszakban. A háztartás egyéb elektromos berendezéseinek áramigénye is hatással van arra, hogy a megtermelt áram mennyire fedezi az áram szükségletet. Ha folyamatosan üzemelnek nagyfogyasztók, az áramfogyasztás is megnő, így az autó töltésére már lehetséges, hogy valamennyit a hálózatból is használni kell.
Az autó típusa, és a használati szokások is befolyásolják azt, hogy mennyi áramra van szükség. Ha minden nap nagyobb utakat tesz meg valaki az elektromos autóval, több energiára lesz szüksége a töltéshez, és a háztartás egyéb berendezéseinek üzemeltetéséhez. Ha az autót csak rövidebb utakra használják rendszeresen, a töltéshez is kevesebb áram szükséges.
Egy átlagos háztartásban, átlagos autóhasználat mellet a napelem rendszer típusától és méretétől függően a teljes árammennyiség megtermelhető. Így az elektromos autó töltési költségeit napelemmel nullára, vagy legalábbis közel nullára lehet csökkenteni.
Elektromos hálózat felülvizsgálata az elektromos autó töltése előtt
Az elektromos autó töltése napelemről csak megfelelően előkészített elektromos hálózat esetén lehetséges. Ha a napelem rendszer még nem készült el, már a tervezésekor bele kell kalkulálni azt is, hogy az elektromos autó töltése is napelemről történik majd. Át kell vizsgálni a hálózatot, és kialakítani a megfelelő védelmeket, hogy a napelem biztonságosan üzemelhessen és a csatlakoztatott berendezések is a lehető legnagyobb biztonságban üzemelhessenek. Az elektromos hálózat felülvizsgálatáról ebben a cikkben írtunk bővebben.
Milyen további előkészületek szükségesek
Amennyiben már készen van a napelem rendszer, fel kell mérni, hogy képes-e fedezni a háztartás áramigényét a töltéssel együtt. Ha nem, és van rá lehetőség, célszerű bővíteni, hogy a lehető legkevesebb legyen az áramszámla. Ha szigetüzemű a napelem rendszer, és engedélyezett a településen a visszatáplálós rendszer kiépítése, célszerű átalakítani azt, hogy a nap 24 órájában gazdaságos lehessen a töltés.
Ha a napelem rendszer készen áll a töltésre, mindössze a töltési helyet kell kialakítani. A legjobb megoldás a fali töltő telepítése, amellyel kis beruházással egy otthoni használatra tökéletesen megfelelő elektromos autó töltő pontot lehet kiépíteni.
Az elektromos autó töltése napelemről egy megfelelően kiépített rendszerrel akár teljesen ingyenes is lehet, vagy minimális költségekkel elérhető. Nem csak a pénztárcánknak, de a környezetnek is sokat segítünk a zöld energia kihasználásával. A rendszer kiépítése ugyan nagyobb befektetést igényel, de megfelelően kihasználva az “ingyen áramot” rövid idő alatt megtérül.