Mennyibe kerül az elektromos autó töltő?

Az elektromos autók elterjedésével egyre többen érdeklődnek az otthoni töltési lehetőségek iránt. Az otthoni töltőberendezés nemcsak kényelmes, hanem hosszú távon költséghatékony megoldást is jelenthet az elektromos autó tulajdonosok számára. De mennyibe kerül egy ilyen beruházás? 

Töltő típusok és áraik

Azt, hogy mennyibe kerül az elektromos autó töltő, többféle tényező is befolyásolja, mivel az elektromos autó töltésére többféle otthoni megoldás is létezik. A legjobb megoldás megtalálásához szükséges ismerni az autó töltési lehetőségeit, ugyanis az egyes típusok különböző töltési lehetőségekkel bírnak. Hiába telepítünk erősebb töltőt, ha az autó nem tudja fogadni, ezért telepítés előtt mindenképpen figyelembe kell venni az autó adottságait.

A töltők árát befolyásolja még a típusukon felül a teljesítményük, illetve az is, hogy milyen funkciók szükségesek a töltés optimalizálása érdekében. Nagyobb beruházást jelent pl.: egy okostöltő, mely optimalizálja a töltést a háztartás pillanatnyi energiafogyasztásához, mint egy hagyományos töltő, amely egyszerűen csak tölti az autót. 

Hordozható, gyári töltők

A hordozható töltők a legegyszerűbb és legolcsóbb megoldást jelentik. Ezek a készülékek általában az autóval együtt érkeznek, és egy hagyományos konnektorhoz csatlakoztatva használhatók. Az áraik típustól függően nagyjából 50 ezer forinttól kezdődnek. Előnyük, hogy nem igényelnek különösebb telepítést, azonban hátrányuk, hogy a töltési idő lényegesen hosszabb lehet, mint a falra szerelhető töltők esetében és a rendszeres töltéssel a konnektort és a hálózatot is túl lehet terhelni.

Telepített fali töltők (Wallboxok)

A fali töltők az otthoni töltés legelterjedtebb formáját képviselik. Ezek a berendezések nagyobb töltési teljesítményt nyújtanak, mint a hordozható töltők, így jelentősen csökkentik az autó teljes töltési idejét. Áruk teljesítménytől és típustól függően 100.000 – 500.000 Ft között mozog, függően a márkától, a töltési kapacitástól és az extra funkcióktól (például okos funkciók, időzítők, stb.).

Gyors- és villámtöltők

A villámtöltők otthoni környezetben ritkábban használtak, de érdemes megemlíteni a gyors- és villámtöltőket is. Ezek a készülékek jelentősen drágábbak, akár több millió forintba is kerülhetnek, és telepítésük is bonyolultabb, költségesebb és minden esetben ipari áram szükséges hozzájuk. Elsősorban közterületeken, parkolókban találkozhatunk velük, ahol rövid idő alatt nagy mennyiségű energiát képesek átadni az autóknak.

Telepítési költségek és tudnivalók

Az elektromos autó töltők árához hozzátartozik azok telepítési költsége is. Bármelyik töltő fajtát is használjuk, mindig javasolt szakember segítségét kérni már a beszerzés előtt is. A fali töltők telepítése egyértelműen csak szakemberrel történhet, de a gyári töltők használata esetén is javasolt átvizsgáltatni töltés előtt a hálózatot.

Elektromos hálózat ellenőrzése és bővítése az elektromos autó töltése előtt

Mielőtt belevágnánk a töltő telepítésébe, fontos ellenőrizni az otthoni elektromos hálózatot, hogy képes legyen az autó töltését és a háztartás minden más áramigényét kiszolgálni. Az elektromos autók töltése nagy megterhelést jelent a hálózatra nézve, ez meghaladhatja a meglévő hálózati kapacitását. Ilyenkor szükség lehet a hálózat bővítésére is, ami további költségeket jelenthet. Egy villanyszerelő szakemberrel érdemes felméretni a hálózatot, amelynek költsége 40.000 – 50.000 Ft között mozoghat.

Telepítési költségek

A töltő telepítésének ára is változó, függően a töltő típusától és a telepítés helyszínének sajátosságaitól. Átlagosan 150.000 – 200.000 Ft között alakulhat a telepítés költsége, amely magában foglalja a töltő felszerelését, az elektromos bekötést és az esetleges hálózat bővítést is.

Az otthoni elektromos autó töltő telepítése egy hosszú távú beruházás, amelynek költségei több tényezőtől függenek. A hordozható töltők olcsóbbak, de lassabbak, míg a fali töltők gyorsabbak és kényelmesebbek, ám drágábbak. A telepítési költségek szintén változóak, az elektromos hálózat állapotától és a szükséges bővítésektől függően. Minden esetben érdemes szakemberrel konzultálni a legjobb megoldás érdekében, hogy az otthoni töltő biztonságosan és hatékonyan működjön.

Cikk ajánló

Hogyan telepítsünk egy elektromos autó töltőt otthon?

Hogyan telepítsünk egy elektromos autó töltőt otthon?

Az elektromos autózás egyre nagyobb népszerűségnek örvend Magyarországon, egyre több háztartásban jelennek meg a zöld rendszámos autók. Népszerűségük a hatótáv növekedésével egyre nagyobb, és a kedvező üzemeltetési költségek miatt is egyre kedveltebbek. A töltésük...

Elektromos autó töltése napelemről

Elektromos autó töltése napelemről

Az elektromos autózás a környezetvédelem egyik zászlóshajója. Az üzemeltetése során lényegében nem keletkezik károsanyag kibocsátás. Sokan a környezetbarátság miatt váltanak elektromos járműre, de sokakat vonz a belső égésű motoros autókhoz viszonyított, jóval...

Elektromos autó töltése társasházban

Elektromos autó töltése társasházban

Magyarországon nagyon sok ember él kisebb-nagyobb társasházakban. Az elektromos autók terjedésével egyre nagyobb igény mutatkozik a társasházakban is az elektromos autók töltésére. Az elektromos autó töltése társasházban, különösen a régebben épült társasházak...