Az elektromos autók térhódítása egyre növekszik Magyarországon, és egyre többen döntenek úgy, hogy az alacsony üzemeltetési költségek, valamint a környezettudatos közlekedés miatt elektromos autóra váltanak. A legtöbben érthető módon otthon is szeretnék az elektromos autót töltés lehetőségét megoldani, hiszen ez a legolcsóbb.
Az otthoni töltéshez azonban mindenképpen szükséges elvégeztetni az elektromos hálózat felülvizsgálatát, amely során megállapítható, hogy megfelel-e az autó töltéséhez szükséges paramétereknek.
Ebben a cikkben igyekszünk bemutatni, hogy mire kell figyelni az otthoni töltési lehetőségek kiválasztásánál, és milyen villanyszerelési feladatok lehetnek szükségesek az autó töltésének megkezdése előtt.
Az elektromos autó otthoni töltésének előnyei
Az elektromos autók egyik legnagyobb előnye a környezetbarát üzemelésen kívül a jóval olcsóbb üzemeltetési költségek. Ha valaki elektromos autót tölt otthon, nagyon valószínű, hogy a kedvezményes árszabású áram mennyiségen felül fog fogyasztani. Az elektromos autóztöltés ennek ellenére még mindig jóval olcsóbb, mint a szénhidrogén hajtotta autók tankolása.
Elektromos autó töltési költségének csökkentése
Az otthoni elektromos autón töltés költségének csökkentésére kétféle lehetőség van. Az egyik a napelem használata, a másik pedig az éjszakai áram használata. A napelemek telepítése az utóbbi időben változott, már nem lehet visszatáplálni a hálózatba a termelt energiát, hanem el kell használni, vagy tárolni szükséges. Ha valakinek még visszatáplálós napelem rendszere van, szerencsés esetben minimális töltési költségekkel számolhat, hiszen a napelem jelentős mértékben hozzájárul a töltéshez.
Ha a napelem rendszerrel nem tölthető vissza a rendszerbe a megtermelt áram, az autó töltésébe a napelem leginkább nappal, termelés közben tud érdemben segíteni. Ez általában ritkán fordul elő, hiszen a legtöbben nappal használják az autót, és nem otthon parkolnak vele.
A másik kedvezményes töltési lehetőség az éjszakai áram használata. Az éjszakai áram nem található meg minden otthonban, azt külön kell igényelni és bekötni, a külön mérőórával egyetemben. A díjszabása kedvezményes, és az esti, éjszakai órákban érhető el, pont abban az idősávban történik, amikor a legtöbb autó otthon parkol.
Elektromos autó töltés otthoni lehetőségei
Az elektromos autó töltéséhez otthonunkban kétféle lehetőség van, a gyári töltő, valamint a telepített töltő pont, azaz a fali töltő. Az előbbi egy hosszabbítóhoz hasonló, annyi különbséggel, hogy az egyik felét a konnektorba, másik felét az autóba kell dugni. Előnye, hogy bárhol használható, hátránya, hogy nagyon lassan tölti fel az autót. Egy ilyen megoldással az elektromos autó töltés akár 12 órát is igénybe vehet, mindemellett lehet, amely nem minden esetben megoldható. A gyári töltők rendszeres használata nem javasolt, mert a konnektorok nem ilyen nagy, és nem ilyen hosszútávú igénybevételre vannak tervezve, mint amit egy elektromos autó töltése jelent.
Fali töltők
A fali töltők a legjobb megoldást nyújtják az elektromos autó töltésére. A töltési idejük jóval rövidebb, autó típustól függően 4-5 óra alatt képesek teljesen feltölteni az akkumulátort. Többféle teljesítményű töltő megtalálható. Telepíthető 3,6 kW-os, 7,4 kW-os, 11 kW-os és 22 kW-os töltő is. A legtöbb autó 3,6kW és 11 kW között képes áramot felvenni, így a 22kW-os töltő telepítése nem szükséges, és a jellemzően 1*3 amperes, vagy 3*16 amperes hálózatok esetén nem is lehetséges.
A töltő kiválasztásához ismerni kell a rendelkezésre álló, bejövő áramerősséget, a háztartás energiaigényét és az elektromos autó töltési lehetőségeit. Hiába telepítenek egy erősebb töltőt, ha az autó csak lassabb töltésre képes, a nagyobb töltő csak felesleges pénzkidobást fog jelenteni.
Milyen előkészületek szükségesek az elektromos autó töltéséhez az elektromos hálózaton?
Mielőtt bármilyen módon csatlakoztatásra kerülne az elektromos autó a hálózathoz, több szempont szerint át kell vizsgálni a hálózatot. Első és legfontosabb dolog, hogy mekkora plusz megterhelést jelent majd a hálózatra nézve az autó töltése, és ennek megfelelő-e a hálózat állapota. Át kell vizsgálni az áramköröket, fel kell mérni a hálózat állapotát, és meghatározni az esetlegesen szükséges javításokat, bővítéseket.
A hálózat felülvizsgálata során át kell nézni a biztosítékokat, azok megfelelő működését. Szükség esetén a biztosítékokat nagyobbra kell cserélni, és előfordulhat, hogy teljesítmény bővítésre is szükség lehet annak érdekében, hogy az autó töltése közben más elektromos nagyfogyasztók is üzemelhessenek.
Villanyszerelési feladatok
Ha szükséges a teljesítmény bővítés, 32 Amperig alanyi jogon kérhető az áramszolgáltatótól. Ez némi papírmunkával és eljárási díj megfizetésével jár, melyben a villanyszerelők nagy segítséget tudnak nyújtani. Bővítés esetén gyakran a vezetékek részbeni, vagy teljes cseréje is indokolt, vastagabb, nagyobb terhelhetőségű vezetékekre. Ha fali töltő helyett gyári töltővel lesz töltve az autó, a konnektort és az adott áramkört fel kell készíteni erre a terhelésre. Sok esetben a biztosítékot, a vezetékeket és a konnektort is ki kell cserélni, hogy megfelelő védelemmel rendelkezzen a nagy igénybevétellel szemben.
Fali töltő telepítése
Ha fali töltő kerül kiépítésre, az elektromos hálózat és az autó paramétereit figyelembe véve kell kiválasztani a megfelelő teljesítményű típust. Nem csak a töltő teljesítményét, hanem az autó csatlakozását is figyelembe kell venni. Ha kevés a ház áram kapacitása és nem növelhető tovább, vagy csak indokolatlanul nagy költséggel, érdemes okos töltőt választani. Az okos töltő figyeli a háztartás energiahasználatát töltés közben. A pillanatnyi energiafelhasználás nyomon követésével változtatja a töltés sebességét, ezzel biztosítva, hogy minden elektromos berendezés megfelelő áramellátáshoz jusson és hibamentes legyen a hálózat.
A típus kiválasztása után ki kell választani a töltő helyét, ahova ki kell építeni azt. Ezt mindenképpen egy új áramkörre szükséges kiépíteni, hogy ne okozzon működésbeli problémát a töltés.
Mi történik, ha kimarad az elektromos hálózat felülvizsgálata?
Fali töltő telepítését csak szakember végezheti, aki minden esetben telepítés előtt átvizsgálja a hálózatot. Gyári töltő kábel használata esetén, ha kimarad az átvizsgálás jó esetben nem történik semmi. Rosszabb esetben a töltésen kívül más elektromos berendezést nem lehet majd üzemeltetni az adott áramkörről, ez kisebb nagyobb kellemetlenséget jelent.
Legrosszabb esetben túlterhelődik a hálózat, amely folyamatos áramkimaradást okoz majd. A túlterhelés okozhat ennél jóval nagyobb bajokat is. Kiéghet a konnektor, tönkre mehetnek a vezetékek, vagy a komplett elektromos hálózat. Nem megfelelő védelemmel ellátott elektromos hálózatok esetén a túlterhelésből akár tűz is keletkezhet.
Az elektromos autók rohamosan fejlődnek, újabbnál újabb modellek és megoldások jelennek meg a piacon. A jövő egyértelműen az alternatív energiát használó járműveké lesz. A biztonságos használatukhoz azonban nem csak az autók műszaki állapotára, hanem az azokat kiszolgáló infrastruktúrára, azaz a töltők állapotára is figyelni kell.
Ha elektromos autó vásárlásán gondolkozik, vagy már meg is van az autó, az elektromos hálózat felülvizsgálatát nem szabad elmulasztani. Egyszeri költséget jelent, amely a biztonságot szolgálja, és az olcsóbb autózásnak köszönhetően bőségesen megtérül. A töltők kiválasztásában, telepítésében, a lehetőségek felmérésében mindenképpen célszerű szakember segítségét kérni, hogy minden megfelelően és biztonságosan működhessen.