2023-ban 6453 lakástűz pusztított Magyarországon. A tűzesetek csaknem harmadáért felelősek az elektromos hálózat, elektronikai berendezések meghibásodásából kialakuló balesetek.
Az elektromos tűzvédelem éppen ezért kiemelkedő fontosságú az otthonokban, és munkahelyeken, irodákban egyaránt.
Mitől alakulhat ki elektromos tűz?
Az elektromos tüzek a hálózat túlterhelésének következtében alakulhatnak ki. A túlterhelést a legtöbb esetben egy hibásan működő berendezés, elöregedett, megtört vezetékek, szakszerűtlenül kiépített elektromos hálózat miatt kialakult zárlat okozza. Túlfeszültség keletkezhet még külső behatásoktól is, ilyen a villámcsapás, vagy a hálózatban keletkező túláram.
Amennyiben a hálózat nincsen felkészítve az ilyen eseményekre, és nincsenek megfelelő tűzvédelmi berendezések sem, egy kisebb problémából akár tragédia is bekövetkezhet. Az elektromos tüzek különösen veszélyesek lehetnek, hiszen a vezetékek általában a falakon belül találhatóak. Ha egy ilyen zárt helyen tűz keletkezik, az gyakran csak akkor vehető észre, ha már komoly a baj. Az elektromos tűzvédelem szükségessége ezért megkérdőjelezhetetlen.
A leghatékonyabb tűzvédelmi berendezések
A tűzvédelmi berendezések között megtalálhatóak a megelőzést szolgáló berendezések, valamint a már kialakult tűz esetén segítséget jelentő berendezések. Mindkét típust érdemes alkalmazni annak érdekében, hogy a lehető legnagyobb biztonságban lehessünk otthonunkban, vagy munkahelyünkön a tűztől.
Elektromos tűzvédelem, túlterhelés elleni védelem
Az elektromos tűzvédelem alapvető eleme a megfelelően kiépített túlfeszültség védelem, amely három részből áll. Az első rész védi a központi tápellátást, a második az elosztókat, a harmadik pedig a csatlakoztatott berendezések védelméről gondoskodik. Amennyiben megfelelően van kiépítve, az elektromos tüzek esélyét minimalizálja. Túlfeszültség esetén azonnal megszünteti az áramellátást. A témáról bővebben írtunk itt: Túlfeszültség védelem.
Kábelcsatornák rendezése
A rendezetlen kábelek nemcsak balesetveszélyesek, hanem tűzveszélyesek is lehetnek. A kábelcsatornák használata és a vezetékek megfelelő elrendezése jelentősen csökkenti a tűzveszélyt. Ügyelni kell arra, hogy a kábeleket ne legyenek megtörve, ne legyen rájuk rakva semmi, és ne kerüljenek meleg helyre, például radiátorok, hőt leadó berendezések, stb. közelébe.
A rendszeres ellenőrzés és karbantartás segít felismerni az elhasználódott vagy sérült vezetékeket, amelyeket azonnal cserélni kell.
Füstérzékelők telepítése, tűzoltó berendezések ellenőrzése
Egy kis összegű beruházással könnyen megelőzhető, hogy egy kisebb tűzből komoly baleset alakulhasson ki.
Otthoni környezetben néhány ezer forintért már elérhető füstérzékelő berendezés, mely szükség esetén riaszt. Nem csak az elektromos tüzek esetén riaszt, bármilyen tűzeset bekövetkezése esetén értesít a problémáról. A füstérzékelő mellé szükség van egy tűzoltó berendezésre is, melyet otthonokban is célszerű tartani, amellyel a kisebb tüzek megfékezhetőek szükség esetén.
Munkahelyeken, irodákban a tűzoltó berendezések megléte kötelező, ahogy a tűzvédelmi előírások maradéktalan betartása is. A berendezéseket időszakonként ellenőriztetni kell, arra jogosult tűzvédelmi szakemberrel. A füstjelző berendezések, esetleg automata oltó berendezések állapotát, működését rendszeresen ellenőrizni kell, szükség esetén karbantartásukról gondoskodni.
Az elektromos tűzvédelem otthonokban és irodákban is nagyon fontos feladat. A tűz jó esetben csak anyagi kárt okoz, rosszabb esetben emberéleteket követelhet. A tűz bekövetkezésének esélye csökkenthető a megfelelő odafigyeléssel, és az előírt tűzvédelmi szabályok maradéktalan betartásával.
Elektromos hálózat állapotának felmérése
Ha szeretné Ön is megelőzni az elektromos hálózat miatti tűzesetet, abban az esetben kérheti szakember segítségét abban, hogy ingatlanát alaposan átvizsgálja és a megfelelő javításokat, módosításokat elvégezze.
Különösen javasolt, mielőtt egy ingatlant vásárolna, vagy éppen az ingatlanon belül nagyobb átalakításba kezdene.