Kültéri villanykapcsoló bekötése

Villanykapcsolóra nem csak beltéren, hanem kültéren is sok esetben szükség van. Kertes házban gyakran megyünk ki valamiért a kertbe, vagy a garázsba, és az odavezető utat jó, ha megvilágítjuk. A teraszokon, kerti kiülőkben is gyakran van szükség világításra, melyet kívülről is szükséges lehet kapcsolni. Ilyen esetekben szükséges a kültéri villanykapcsoló bekötése. Ebben a cikkben összeszedtünk mindent, amit a kültéri villanykapcsoló kiválasztásáról és a bekötéséről tudni érdemes.

Miben különbözik a kültéri villanykapcsoló a beltérben használható villanykapcsolótól?

A kültéri villanykapcsoló működésében semmiben sem különbözik a beltéri társaitól. Anyagában azonban jelentős eltérések lehetnek, hiszen a kültéren használt elektromos szerelvények kisebb nagyobb mértékben ki vannak téve az időjárás viszontagságainak. Elektromos szerelvények esetében a leginkább problémát okozó környezeti hatások a víz és a por. 

A víz bejutva a szerelvényekbe zárlatot okozhat, amely jó esetben csak áramkimaradást okoz, rosszabb esetben az elektromos hálózat sérülését, vagy akár tüzet is okozhat. A por bejutva a kapcsolóba a vezetékek megfelelő érintkezését gátolhatja, valamint mechanikai problémákhoz vezethet. Ezek elkerülése érdekében kültéri villanykapcsoló bekötése esetén mindig a megfelelő -úgynevezett  IP védelemmel ellátott – kapcsolót kell választani. 

Mi a különbség a vízálló villanykapcsoló vagy vízmentes villanykapcsoló és a kültéri villanykapcsoló között?

A kereskedelmi forgalomban gyakran találkozhatunk a kereskedők, gyártók részéről új fantázianévvel ellátott termékekkel. Ezek könnyebben érthetőek ugyan, de mindamellett a kereskedelmi név nem helyettesíti az IP besorolás ellenőrzését! Mindegy, hogy kültéri villanykapcsolóként vagy vízmentes villanykapcsolóként keres szerelvényt, a lényeges szempont az, hogy a kültéri jellemzőknek feleljen meg a szerelvény IP védettségi besorolása!

Kültéri villanykapcsoló bekötése: csak megfelelő IP védettségű szerelvény megengedett!

Az IP számok jelentéséről korábban itt írtunk: Kültéri konnektor bekötése

Az IP jelölés egy rövidítés, az International Protection Marking vagy Ingress Protection Code kifejezés rövidítése. Az IP jelölést  két számjegy követi. 

Az első számjegy 0 és 6 között terjed, és azt mutatja meg, hogy a szerelvény mennyire védett a szilárd tárgyak bejutásával szemben. A második számjegy 0-9K-ig terjed, és azt mutatja meg, hogy az elektromos szerelvény mennyire védett a vízzel szemben. Ha egyáltalán nem rendelkezik víz elleni védelemmel, egy X jelölés is állhat a második számjegy helyén.  

Ezeken kívül találkozhatunk még betű jelölésekkel is a számok után, melyek további tudnivalókat jelentenek a por- és vízállóságon kívül. Minden szerelvény beszerelési útmutatójában kötelező a gyártóknak feltüntetni az IP jelölést, amely alapján megállapítható, hogy alkalmas-e az adott szerelvény a szükséges kültéri használatra. 

Nem elegendő csak a megfelelő kapcsolót kell kiválasztani. Amennyiben a vezetékek nem falon belül futnak, hanem például külső kábelcsatornában, a vezetékeket is meg kell védeni a víztől és a portól. 

Kültéri villanykapcsoló bekötése házilag, vagy szakemberrel?

A kültéri villanykapcsoló bekötése az eltérő minőségű alapanyagokon kívül nem különbözik a beltéri kapcsolók bekötésétől. Akár házilag is elvégezhető, de a kültéri elektromos szerelvények esetében célszerű mégis szakemberre bízni. 

Különösen olyan kapcsolók esetén érdemes szakember segítségét kérni, amelyek nem, vagy csak minimálisan védettek az időjárással szemben.

A megfelelő védettséggel rendelkező kültéri villanykapcsoló kiválasztása és bekötése egy laikus számára nem mindig könnyű feladat. Ahhoz, hogy a kültéri villanykapcsoló bekötése biztonságos legyen, mindenképpen szakember szükséges, aki nem csak beköti a kültéri kapcsolót, hanem ellenőrzi a vezetékek állapotát és megfelelő szigetelését is. 

Cikk ajánló

Hogyan telepítsünk egy elektromos autó töltőt otthon?

Hogyan telepítsünk egy elektromos autó töltőt otthon?

Az elektromos autózás egyre nagyobb népszerűségnek örvend Magyarországon, egyre több háztartásban jelennek meg a zöld rendszámos autók. Népszerűségük a hatótáv növekedésével egyre nagyobb, és a kedvező üzemeltetési költségek miatt is egyre kedveltebbek. A töltésük...

Mennyibe kerül az elektromos autó töltő?

Mennyibe kerül az elektromos autó töltő?

Az elektromos autók elterjedésével egyre többen érdeklődnek az otthoni töltési lehetőségek iránt. Az otthoni töltőberendezés nemcsak kényelmes, hanem hosszú távon költséghatékony megoldást is jelenthet az elektromos autó tulajdonosok számára. De mennyibe kerül egy...

Elektromos autó töltése napelemről

Elektromos autó töltése napelemről

Az elektromos autózás a környezetvédelem egyik zászlóshajója. Az üzemeltetése során lényegében nem keletkezik károsanyag kibocsátás. Sokan a környezetbarátság miatt váltanak elektromos járműre, de sokakat vonz a belső égésű motoros autókhoz viszonyított, jóval...