Villanykapcsoló bekötése házilag

A villanykapcsoló bekötése házilag sokak számára vonzó lehetőség, hiszen egyszerűnek tűnik és pénzt is lehet vele spórolni. A villanykapcsoló bekötése valóban nem túl bonyolult feladat, de minimális villanyszerelési ismeret szükséges ahhoz, hogy megfelelően és biztonságosan működjön a kapcsoló. 

Villanykapcsoló bekötése házilag – a szükséges alapismeretek

A villanyszerelés egyik legfontosabb része a vezetékek helyes bekötése, valamint a vezetékek színeinek ismerete. Ahhoz, hogy a villanykapcsoló bekötése házilag is biztonságos legyen, nélkülözhetetlen tudni, hogy az egyfázisú, szabályosan kialakított elektromos rendszerben ötféle színnel találkozhatunk. A színek a zöld sárga, vagy piros, a fekete, vagy barna és a kék. 

A zöld sárga, vagy piros a védővezeték, vagy másnéven földelés, ez az újabb elektromos hálózatok esetén már biztosan van, régebbiek esetén előfordul, hogy nincs földelés. A fekete, vagy barna színű vezeték a fázisvezető, a kék pedig a nullavezető. A fázisvezeték az áramot szállítja, a nullavezeték visszavezeti az áramot az elosztóhálózatba, míg a védővezeték a biztonságot szolgálja. Elvezeti a hozzá csatlakoztatott elektromos berendezésekből a túláramot, ezzel védelmet nyújtva az áramütés ellen. 

Az elektromos szerelvényeken látható jelöléseknek megfelelően kell bekötni a vezetékeket a szerelvényekbe. A fázisvezeték betűjele az L, a nullavezető jele az N, a földelés betűjele a PF, és gyakran találkozhatunk egy fordított T betűre hasonlító jelöléssel is, mely szintén a földelést jelenti. A villanykapcsoló bekötése házilag akkor lesz teljesen biztonságos, ha minden vezetéket a megfelelő helyre kötünk be. Ha a fázist és a nullát felcseréljük, nem történik különösebb probléma, a kapcsoló működni fog, azonban a földelést (ha van) minden esetben csak a földelésbe szabad bekötni. 

Villanykapcsoló bekötése házilag lépésről lépésre

A villanykapcsoló bekötésének első lépése, történjen házilag, vagy szakember bevonásával, mindig az áramtalanítás. Kapcsoljuk le az adott áramkört, de a legjobb, ha lekapcsoljuk a főkapcsolót is, és ellenőrizzük, hogy valóban nincs áram a rendszerben. Ehhez fázisceruzára lesz szükség, amellyen megállapíthatjuk, hogy nincs áram egyik vezetékben sem.

Ezután távolítsuk el a kapcsoló fedelét, hogy hozzáférjünk a vezetékekhez. A következő lépés a vezetékek előkészítése: csupaszítsuk meg a vezetékek végét körülbelül 0,5-1 cm hosszan. Ellenőrizzük, hogy a vezetékek nincsenek megtörve, kellő hosszúságúak. Ha túl rövidek, ne rángassuk, mert szétszakadhatnak a kötések, sérülhet a vezeték.

A fentebb részletezett színek és jelölések alapján kössük be a vezetékeket a megfelelő helyekre. A fázisvezeték a kapcsoló bemenetéhez, a nullavezeték a kimenethez, és a védővezeték (ha van) az arra kijelölt helyre kerül. Rögzítsük a vezetékeket szorosan, de vigyázzunk, hogy ne sérüljenek meg. Végezetül helyezzük vissza a kapcsoló fedelét, és kapcsoljuk vissza az áramot. Ellenőrizzük, hogy a kapcsoló megfelelően működik-e.

Mikor szükséges villanyszerelőt hívni?

A villanykapcsoló bekötése házilag is elvégezhető, de ha valaki egyáltalán nem ért a villanyszereléshez, vagy nem mer nekiállni, inkább hívjon szakembert. Ha a vezetékek állapota nem megfelelő, vagy a színük alapján nem megállapítható, hogy mi a funkciójuk, azonnal szakemberre van szükség. Szintén szükség lesz villanyszerelőre, ha a kapcsoló bekötése után nincs áram a vezetékben, vagy szikrázik, égett szagot érezni. 

A villanykapcsoló bekötése házilag ugyan valóban nem túl nagy feladat, de egy villanyszerelő nem csak a kapcsolót köti be, de a hálózat állapotát is ellenőrzi. Az áram komoly baleseteket, áramütést, anyagi kárt és lakás tüzet is okozhat. a fennáll a gyanú, hogy komolyabb a probléma, mindig segítséget kell kérni!

Cikk ajánló

Hogyan telepítsünk egy elektromos autó töltőt otthon?

Hogyan telepítsünk egy elektromos autó töltőt otthon?

Az elektromos autózás egyre nagyobb népszerűségnek örvend Magyarországon, egyre több háztartásban jelennek meg a zöld rendszámos autók. Népszerűségük a hatótáv növekedésével egyre nagyobb, és a kedvező üzemeltetési költségek miatt is egyre kedveltebbek. A töltésük...

Mennyibe kerül az elektromos autó töltő?

Mennyibe kerül az elektromos autó töltő?

Az elektromos autók elterjedésével egyre többen érdeklődnek az otthoni töltési lehetőségek iránt. Az otthoni töltőberendezés nemcsak kényelmes, hanem hosszú távon költséghatékony megoldást is jelenthet az elektromos autó tulajdonosok számára. De mennyibe kerül egy...

Elektromos autó töltése napelemről

Elektromos autó töltése napelemről

Az elektromos autózás a környezetvédelem egyik zászlóshajója. Az üzemeltetése során lényegében nem keletkezik károsanyag kibocsátás. Sokan a környezetbarátság miatt váltanak elektromos járműre, de sokakat vonz a belső égésű motoros autókhoz viszonyított, jóval...