Az elektromos hálózatot nap mint nap használjuk. Fontos, hogy ne csak a fogyasztási igényeinknek feleljen meg a hálózat, hanem a kényelmes használatot is lehetővé tegye. A dugalj, és a villanykapcsoló magasság helyes meghatározása fontos a komfortos használathoz.
Mire kell figyelni az elektromos szerelvények (villanykapcsoló, dugaljak) kialakítása során?
Mielőtt még meghatároznánk a dugaljak és a villanykapcsolók magasságát, az első és legfontosabb szempont, hogy a szerelvényeket a megfelelően kiépített áramkörökhöz csatlakoztassuk. Az áramkörök kiépítésénél figyelembe kell venni a várható terhelést, és ez alapján megválasztani a vezetékeket, szerelvényeket. A nagy fogyasztókat, mint pl. a villanytűzhely, szárítógép, mosógép, stb. külön áramkörre szükséges bekötni, amelyek így üzembiztosan működhetnek.
A világítást is célszerű külön áramkörre kötni. Az alacsonyabb áramigényű fogyasztók (tv, számítógép, stb.) számára is szükséges lesz egy áramkör, amelyen ki lehet építeni a dugaljakat.
A szükséges áramkörök számát nagyban befolyásolja a ház alapterülete, a helyiségek száma és az elektromos berendezések mennyisége.
1. Villanykapcsolók, dugaljak számának meghatározása
Az elektromos hálózatokat évtizedekre építik, így nem csak a dugalj vagy a villanykapcsoló magasság megtalálása fontos, de azok számának meghatározása is nélkülözhetetlen. Ilyenkor célszerű kicsit előre gondolkodni, és nem csak a meglévő berendezésekre gondolni.
A villamos szerelvények ugyan utólag is beköthetők a hálózatba, de sok kényelmetlenséggel jár, ezért célszerű előre gondolkodni. Inkább eggyel több konnektor kerüljön kiépítésre, mint amire szükség van pillanatnyilag, így elkerülhető az elosztók és a hosszabbítók használata. Arra is érdemes figyelni, hogy egy szoba az évek során átrendezésre kerülhet, így fontos, hogy több helyen is legyen kényelmesen elérhető áramforrás vagy villanykapcsoló.
2. A villanykapcsoló magasság meghatározása
A villanykapcsoló magasság meghatározása fontos, hiszen a kapcsolókat használjuk a legtöbbet egy hálózaton. Nem csak a villanykapcsolókra vonatkozik, de az összes olyan szerelvényre, amellyel valamit kapcsolunk, vagy szabályozunk, mint pl. termosztátok, csengők, stb. Ha a kapcsoló nem esik kézre, akkor kényelmetlen lehet a használata. A villanykapcsoló magasság természetesen tetszés szerint megválasztható, de vannak általánosan elterjedt magasságok.
A legelterjedtebb magasság villanykapcsoló esetében a földtől mért 115-140 centiméter közötti magasság. Ha akadálymentes hálózat kialakítása a cél, akkor a villanykapcsoló magasság ennél alacsonyabb, általában 85-110 cm közötti is lehet.
3. Dugaljak magassága
A dugaljak magassága általában a padlótól számított 40 centiméter. A dugaljakhoz csatlakoztatott berendezéseket általában a földhöz viszonylag közel használjuk. A számítógépet asztalon, a tévét szekrényen, vagy konzolon, de többnyire közel a földhöz. A legtöbb esetben a berendezésekhez adott tápkábelek kellő hosszúságúak minden esetben.
A kivételt erősítő szabály a dugaljak elhelyezése esetében a vizes helyiségek (konyha, fürdő, mellékhelyiség), illetve minden olyan helyiség, amelyet elönthet a víz. Ilyenek például a pincék, alagsorok. A víz elleni védelemre gondolva ilyen helyiségekben célszerű a villanykapcsolók magasságában felszerelni a dugaljakat is, ezzel biztonságosabbá tenni a hálózatot.
A dugaljak, termosztátok, vagy a villanykapcsolók magasságának, és elhelyezkedésüknek meghatározása látszólag nem tűnik fontosnak. A mindennapi életben azonban a nem megfelelő villanykapcsoló magasság, a kevés dugalj, vagy a rosszul kiépített szerelvények okozta probléma bosszantó tud lenni, ezért érdemes ezekre is odafigyelni.