Az elektromos hálózatok egyik fontos összetevője a földelés. Megléte kötelező, enélkül már nem készülhet villanyhálózat. A legtöbben ismerik a földelés elnevezését, tudják, hogy az általában három vezeték közül az egyiket így hívják, de azt már kevesebben tudják, hogy mi a földelés szerepe a villamos rendszerekben.
Mi is az a földelés?
A földelés lényegében azt jelenti, hogy a földelendő tárgyakat fémesen összekötjük a földdel. A föld a talajszerkezettől függően általában jó vezető, potenciálja nulla. A földelés minden esetben két részből áll, egy földelőből és egy földelő hálózatból. A földelőt a talajba helyezik el olyan mélységben, ahol már állandó nedvesség van jelen. Többféle formában készülhet, a leggyakoribb a rúd, a szalag, vagy az alap földelő.
A rúd földelő egy erős rúd, melyet kézi, vagy gépi erővel ütnek le a kellő mélységig a talajba. A szalagföldelőket a megfelelő mélységben a talajszinttel párhuzamosan fektetik le a földbe a kellő hosszúságban. Kialakításukat tekintve változatosak, többféle formájuk és keresztmetszetük lehet, szalagszerű, vagy körformájú anyagok. Az alapföldelőket az épületek alapjának vasbeton szerkezetéből alakítják ki, mely kellően mélyen helyezkedik el a nedves talajrétegben, valamint a vasalás kialakítása is megbízhatóan folytonos. A földelők anyaga készülhet korrózió ellen védett vasból, vagy acélból, rézből, illetve ezek keverékeiből.
A földelés jele egy merőleges jel, többnyire lámpák, villanykapcsolók, konnektorok szerelvényein, valamint összeszerelési rajzokon találkozni vele gyakran. A hálózatban a földelés, azaz a védővezető színe zöld sárga, régebbi hálózatok esetén lehet piros.
Mi a szerepe a földelésnek?
A földelésnek több fajtája is lehet, de céljuk minden esetben ugyanaz: biztosítani a földelésre kötött berendezések meghibásodása, zavara esetén a biztonságot. A földelés fajtái az üzemi földelések, érintésvédelmi földelések, villámvédelmi földelések, túlfeszültség-védelmi földelések, elektrosztatikai földelések, zavarvédelmi földelések, illetve a technikai földelések.
A leggyakrabban alkalmazott földelési fajták az üzemi, az érintésvédelmi, a villámvédelmi és a túlfeszültség elleni földelések. Az üzemi földelések célja az elektromos hálózaton belül a biztonságos üzemelési viszonyok megteremtése és a hálózatban jelenlévő feszültségek földhöz rögzítése. Az érintésvédelmi földelés szerepe az elektromos berendezések biztonságos használatának biztosítása. A csatlakozásnál helyezkedik el, az érintési feszültség korlátozása és a testzárlat megszüntetése a feladata.
A villámvédelmi földelések szerepe, hogy a villámhárítót ért villámcsapást követően a lehető leggyorsabban és a legnagyobb biztonság mellett elvezesse a becsapódáskor keletkezett áramot a földbe. A túlfeszültség elleni földelés a hálózatot érő légköri, vagy kapcsolási eredetű túlfeszültségektől védi.
Az elektrosztatikai, a zavarvédelmi, valamint a technikai földelések speciális esetekben alkalmazandóak, többek között rádióadók védelme, jelátviteli rendszerek védelme, rádiófrekvenciás zavarok elhárítása.
Miért fontos a helyes földelési rendszer kialakítása?
A helyes földelési rendszer kialakítása biztonsági okokból nagyon fontos szerepet játszik. A földelés, megfelelően csatlakoztatott fogyasztók esetén megvéd a testzárlat miatt kialakult áramütés veszélyétől. Ha egy fém burkolatú fogyasztó esetén nem megfelelő a földelés, és valamilyen hiba következtében testzárlatos lesz a berendezés, földelés nélkül életveszélyes lehet a megérintése. Ha van földelés, és földelve van csatlakoztatva a fogyasztó a hálózatra, elvezeti az áramot a földbe és nem következik be az áramütés.
Nem csak a fogyasztók földelése fontos. Ipari környezetben szükség lehet akár minden fém felületi berendezési tárgy földdel való összekötésére. Földelés hiányában, ha pl.: egy sérült hosszabbító hozzáér egy fém polcrendszerhez, a komplett polcrendszer érintése életveszélyessé válhat.
A földelés szerepe a villamos rendszerekben nagyon fontos, hiszen élet- és vagyonvédelmi funkciót tölt be. Elvezeti azokat a feszültségeket, melyek potenciális veszélyt jelentenének ránk, vagy elektromos berendezéseinkre nézve. A védelem szempontjából a földelés az alap, melyet szükséges további eszközökkel, pl életvédelmi (Fi) relé bekötésével tovább biztosítani, hogy az áram használat a lehető legbiztonságosabb legyen.