A villanykapcsolók a leggyakrabban használt elektromos szerelvények közé tartoznak. Többféle típussal találkozhatunk a hálózatokban. A leggyakrabban használt villanykapcsoló típusok közé tartoznak a dupla villanykapcsolók. A dupla villanykapcsoló bekötése nagyban hasonlít a hagyományos, egypólusú kapcsolók bekötési módjához, de mutat némi eltérést.
Mikor van szükség a dupla villanykapcsoló bekötésére?
A dupla villanykapcsoló bekötése akkor szükséges, ha két világítási áramkört egy helyről szeretnénk üzemeltetni. Ez a legtöbb esetben praktikus okokból szükséges, de segítségével energiát is meg lehet takarítani. Ha nincs szükség erős világításra, vagy a teljes helyiség egyszerre történő kivilágítására, a dupla kapcsoló megoldást jelenthet. Mivel lényegében két külön kapcsolót helyettesít, kiépítése is valamelyest olcsóbb, mert kevesebb szerelvény szükséges.
A legismertebb ilyen világítási megoldás a csillárok esetén van. A kapcsoló billentyűi a csillár külön részeit kapcsolják fel. Nem csak csillárok esetén lehet szükséges a dupla villanykapcsoló bekötése, számos helyen alkalmazzák még azokat a világítástechnikában. A teljesség igénye nélkül dupla villanykapcsoló bekötésével lehetővé válik pl. az ágy két oldalán lévő olvasólámpa, vagy pl. egy amerikai konyhás nappaliban az ebédlő asztal feletti lámpa és a konyhában lévő lámpa egy helyről történő vezérlése.
Hogyan működik a dupla villanykapcsoló?
A dupla villanykapcsoló egy helyről képes két áramkört vezérelni, lényegében két kapcsoló egyben. A kapcsoló az áramkörben a fázist osztja ketté, és ezt szakítja meg, illetve zárja attól függően, hogy felkapcsolt vagy lekapcsolt állapotban van a kapcsoló. Ahhoz, hogy vezérelhető legyen a két áramkör egy helyről, két fázisvezetőt, egy nulla vezetőt és a földelést kell kiépíteni a szerelvénytől a világító berendezéshez.
A dupla villanykapcsoló működésének szemléltetése képpel
Dupla villanykapcsoló bekötése lépésről lépésre
A dupla villanykapcsoló bekötése házilag is elvégezhető, ha a hálózatot már egy szakember kiépítette. Mint minden villanyszerelési munka első lépéseként az áramtalanítást kell elvégezni. A legbiztosabb megoldás a főkapcsoló lekapcsolása. A vezetékeket ellenőrizni kell egy fázisceruzával, hogy biztosan nincs áram alatt a hálózat. Az áramtalanítás után, ha van régi kapcsoló, el kell távolítani azt.
A dupla villanykapcsoló bekötése során ügyelni kell arra, hogy minden vezetéket a megfelelő helyre kell bekötni. A fázis vezetékek helyét L1-gyel és L2-vel jelölik, a nulla vezeték N és a földelés betűjele a PE. A dupla villanykapcsoló bekötésének minden további lépése megegyezik az egypólusú villanykapcsolók bekötésével.
A vezetékekről a szigetelést kb. 0,5-1 cm hosszban el kell távolítani és bekötni a vezetékeket a megfelelő helyekre. Figyelembe kell venni azt, hogy melyik áramkört kapcsolja az első, és melyiket a második billentyű, hogy logikusan működjön a kapcsoló.
Ügyelni kell arra, hogy a bekötéskor a kábelek kellően szorosan legyenek bekötve, de vigyázni kell, hogy ne törjenek meg. Ha a vezeték sérült, vagy túl rövid, ki kell cserélni a vezetéket, amelyhez mindenképpen villanyszerelő segítsége szükséges. Ha minden rendben van, a vezetékeket sikerül bekötni, vissza kell szerelni a kapcsolót, majd visszakapcsolni az áramot és kipróbálni a kapcsolót.
A dupla villanykapcsoló bekötése elvégezhető villanyszerelő bevonása nélkül is, de a villanyszerelési munkákat a maximális biztonság érdekében célszerű mindig szakemberre bízni. Az elektromos áram veszélyes, könnyen okozhat sérülést, vagy anyagi kárt, ezért csak akkor szabad nekiállni, ha biztosan megvan hozzá a szakértelmünk. Ha nem felismerhetőek, sérültek, vagy megégtek a vezetékek, szakembert kell hívni!